Jie Gantofta Sweden

 

Jie Gantofta Sweden – kultowa szwedzka ceramika (1942-1992)

Jie Gantofta to niewątpliwie szwedzki bestseller, to marka ceniona na całym świecie. Co to takiego? Jak powstawało Jie? Kto za tym stoi? Kiedy się skończyło? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania i opowiedzieć historię trwającą 50 lat. Głównym źródłem informacji jest dla mnie strona http://www.signaturer.se oraz zapiski Aimo Nietosvuori, jednego z najważniejszych projektantów Jie Gantofta.

Firma została założona w 1942 roku w Helsingborgu, przez Johna Everta “Jie” Johnsona. “Jie” to po prostu jego pseudomin, taka ksywka. Zaczęło się od produkcji drobnych przedmiotów z drewna ze szklanymi i ceramicznymi elementami. Początkowo było to dla Jie zajęcie dodatkowe, był wówczas zatrudniony jako dekorator w firmie Boreus.  Firma rozwijała się i w 1944 roku przeniosła się do Gantofta. Były tam większe i lepsze lokale. W 1952 roku zaczęto produkcje ceramiki. Najpierw Jie sam projektował wszystkie przedmioty Wkrótce zaczął  jednak zatrudniać projektantów, którzy tworzyli własne modele. Pojawili się między innymi Elsa Söderberg, Stig Carlson, Kersti Biuw. W 1965 dołączyła Elsi Bournelius. Jej figurki kobiet, które ja nazywam “Panienki Elsi” zyskały ogromne uznanie. Najpopularniejsza była i jest “Dziewczyna ze Skanii”, produkowana w 5 wielkościach, w różnych kolorach.

jie gantofta

Jie gantofta dziewczyny skani

jie gantofta panienki

W 1967 roku współpracę z Jie zaczął Aimo Nietosvuori. Wcześniej tworzył świeczniki we własnej pracowni w Vesterås. W Jie wylansował całkiem nowy na rynku szwedzkim produkt, mianowicie obrazki ceramiczne. Stały się one hitem i zarazem kultowym artykułem Jie. Ale o tym w osobnym artykule.  Aimo Nietosvuori stworzył około 1300 produktów dla Jie Gantofta.

W późniejszych latach przybywali nowi projektanci, którzy tworzyli różne przedmioty, także kolejne wzory obrazków ceramicznych. W 1974 roku dołączyła do zespołu Maria Ericson . Projektowała figurki psów i kotów, zrobiła tez serię zwierząt chronionych, zagrożonych wymarciem.

Edit Risberg od 1975 roku projektowała przede wszystkim wazony i doniczki ozdobne oraz figurki w swoim specyficznym stylu. Bengt Nilsson robił tabliczki i trolle oraz inne zabawne figurki. Syn Jie, Staffan Johnson  pracował w firmie jako projektant. Ostatnim projektantem zatrudnionym w firmie była Eva Jarneskog. Robiła figurki bebisów, mikołajki i trolle.

skandynawski vintage

Jie zatrudniało łącznie około 50 projektantów.

Firma obchodziła swoja 50-ta rocznicę jesienią 1992 roku, wydano bankiet. Niestety, tego samego roku w grudniu ogłoszono upadłość.

skandynawski vintage

jie gantofta

I tak zakończyła ta piękna bajka.

Potem było coś, co chciało być Jie ale już nigdy nie było…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *